stomatolog chorzów

Stomatolog – kiedy konieczna jest wizyta u niego?

W przypadkach, w których czujesz się źle, np.: boli Cię ząb lub masz inne objawy — wizyta jest konieczna. Ale warto pójść do dentysty także w innych przypadkach. To pomoże Ci zachować zdrowy uśmiech na dłużej – wybierz najlepszego Stomatolog Chorzów.

1.  Gdy odczuwasz silny ból – skontaktuj się ze stomatolog

Większość pacjentów zgłasza się do stomatologa w Chorzowie, gdy odczuwa bardzo silny ból zęba. Najczęściej wiąże się on zapaleniem miazgi zębowej. Nie jest to objaw, który można ignorować. W poważniejszych przypadkach może dojść nawet do zapalenia innych tkanek, wysięku ropy, a nawet obumarcia zęba. To znaczny pogarsza ból, ale też może przedłużyć i skomplikować leczenie.

Niekiedy też ból może być objawem nadwrażliwości zębów na ciepło lub zimno. Jest to efekt uszkodzenia zębiny. Zwykle jest to nieszkodliwa dolegliwość, ale lekarz powinien o niej wiedzieć.

2.  Przyjdź do stomatolog Chorzów gdy zauważysz nietypowe objawy

Ból to tylko jeden z objawów wskazujących o problemach z zębami. I zwykle pojawia się najpóźniej. Do stomatologa warto zgłosić się wcześniej, gdy zauważysz:

• krwawienie dziąseł
  • kruszenie zębów
  • wrażliwość na ciepło i zimno
  • nieświeży oddech
stomatolog chorzów
stomatolog Chorzów

Objawy mogą świadczyć o próchnicy, zapaleniu dziąseł czy nadwrażliwości. Stomatolog Chorzów musi dokładniej przyjrzeć się zębom, by zdiagnozować problem i wprowadzić odpowiednie środki.

3.  Gdy zęby nie są gładkie i zmieniają kolor – konieczna wizyta u stomatolog Chorzów

Kwestia koloru i gładkości zębów często postrzegana jest jako problem jedynie kosmetyczny. Jeżeli jednak zęby coraz bardziej zmieniają kolor, to może to świadczyć o narastaniu płytki zębowej, która szybko może zmienić się w kamień zębowy. To dość gruba i nierówna warstwa, na którą składa się nie tylko zmineralizowana płytka zębowa, ale też resztki jedzenia. To może doprowadzić do rozwoju bakterii, a w efekcie do powstania chorób zębów i dziąseł.

4.  Gdy dawno nie byłeś na wizycie kontrolnej

Wiele osób zgłasza się do gabinetu stomatologicznego dopiero wtedy, gdy pojawia się problem. Wtedy jednak już dochodzi do rozwoju choroby. Warto więc pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych. Lekarz może zobaczyć chorobę lub inny problem na znacznie wcześniejszym etapie. To zdecydowanie skróci i ułatwi leczenie.

Stomatolog nadzorując stan uzębienia może także zalecać rożne czynności, które będą chronić zęby, np.: odpowiednią dietę. Może on także prowadzić zabiegi profilaktyczne i ochronne jak skaling.

Powinieneś odwiedzać stomatologa odwiedzać najlepiej 4 razy w roku, a na pewno nie rzadziej, niż 2 razy w roku.

5.  Gdy nosisz aparat lub protezę

Gdy lekarz zakłada aparat ortodontyczny lub protezę od razu wskazuje pacjentowi terminy kolejnych wizyt. Powinny być one regularne i stosunkowo częste. Dlaczego to takie ważne?

Na początku lekarz może ocenić, czy zabieg nie wywołuje negatywnych skutków, np.; czy nie pojawia się stan zapalny. Zarówno przy aparacie, jak i protezie należy też sprawdzić, czy są one odpowiednio dopasowane. Z czasem kontrole mogą być rzadsze. W późniejszym terminie lekarz sprawdza, czy nie jest konieczna wymiana, a w przypadku aparatu — całkowite jego zdjęcie.