stoły z żywicą

Stoły z żywicą – zalety stołów do salonu

Tradycyjne meble wykonuje się z drewna. Oryginalny design zawsze przekłada się na intrygującą dekorację wnętrza. Przykładem stylowego i niezwykłego mebla jest stół, gdzie nowoczesność łączy się z tradycją w wyjątkowym i niezwykłym związku drewna i żywicy epoksydowej. Żywica epoksydowa znana jest z wykorzystania jej w produkcji tworzyw sztucznych, klejów i różnych lakierów izolacyjnych. Obecnie staje się coraz bardziej popularnym materiałem wśród projektantów. Przy jej użyciu można tworzyć oryginalne, piękne i trwałe przedmioty dekoracyjne. Jakie zalety mają stoły z żywicą epoksydową?

Stoły z żywicą wykonane z żywicy epoksydowej – co to jest?

Żywica epoksydowa jest syntetycznym produktem polimerowym. W nieutwardzonej postaci charakteryzuje się topliwością i jest rozpuszczalna. Po jej utwardzeniu, staje się materiałem nietopliwym i nierozpuszczalnym przypominającym szkło. Łatwo się ją łączy z innymi materiałami. Żywicę epoksydową stosuje się do produkcji laminatów. Są to kompozyty wzmocnione włóknem szklanym, które wykorzystuje się do budowy np. kadłubów jachtów. Produkt wchodzi też w skład farb i lakierów, klejów, szpachli oraz kitów. Wykonuje się z niej popularne żywiczne posadzki, a także jest elementem zdobniczym np. w meblarstwie.

Żywica epoksydowa – zalety i wady

Żywice epoksydowe mają wiele zalet. Przede wszystkim są bardzo odporne na ścieranie, zarysowania i uderzenia. Wytrzymują silne ściskanie, zgniatanie i rozciąganie. Są też bardzo twarde. Charakteryzuje je ponadprzeciętna odporność na działanie wilgoci, jak również i wysokich temperatur. Są odporne na plamy z olejów i smarów. Nie działają na nie nawet bardzo silne substancje chemiczne takie jak: kwasy czy roztwory soli. Ale mogą zostać uszkodzone w zetknięciu z chlorem, metanolem czy węglowodorami. Źle znoszą działanie promieni ultrafioletowych UV. Powierzchnie pokryte żywicą mogą pożółknieć i mieć tak zwaną pyłową powłokę, dlatego należy je odpowiednio zabezpieczać. Plusem jest także możliwość barwienia żywicy, co pozwala nadać temu materiałowi naprawdę wyjątkową barwę – stąd zainteresowanie w meblarstwie i designie wnętrzarskim.

Stoły z żywicą – zalety ich stosowania

Stół drewniany z żywicą to mebel oryginalny i naprawdę stylowy, który łączy w sobie naturalne i niepowtarzalne piękno drewna z designerskim dodatkiem, jakim jest żywica epoksydowa.  Można tworzyć z tych materiałów meble we wszystkich stylach i kształtach – oryginalnych i wyjątkowych. Stoły z żywicą do salonu stanie się jego prawdziwą ozdobą i funkcjonalnym meblem, który praktycznie jest nie do zniszczenia. Warto też wiedzieć, że do produkcji używa się drewna nietypowego, zniszczonego, spękanego, naturalnego. Im więcej uszkodzeń, tym lepszy rezultat połączenia tych dwóch materiałów. Przykładem jest River Table, rzeczny stół, czyli stół z tzw. rzeką z żywicy, który tworzą dwa podłużne fragmenty drewna (koryto rzeki) połączone po środku kolorową, najczęściej turkusową żywicą. Stoły epoksydowe mają piękny, oryginalny wygląd. Poza tym są niezawodne i bardzo trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć i zmienne temperatury.

Epoksyd jest używany nie tylko do tworzenia nowych produktów, ale także pozwala przekształcić stary stół. Przeważnie stoły z żywicy epoksydowej są wykonane z naturalnego drewna. Często używane stare drewno z różnymi nieprawidłowościami. Podczas formowania blatu pasują małe części płyt, okrągłe nacięcia lub wióry. Stosując żywicę do wylewania dziur i nierówności, możesz stworzyć oszałamiające efekty projektowe. Żywica epoksydowa jest idealna do tworzenia stołów w nowoczesnym stylu. Może być uzupełniony kamieniami półszlachetnymi, metalowym dekorem lub folią. Niesamowite modulacje można uzyskać dzięki zastosowaniu farb metalicznych.