drewno konstrukcyjne KVH

Mocne i innowacyjne rozwiązania – drewno konstrukcyjne KVH

Doskonałe i innowacyjne prasy do belek prostych, zakrzywionych, schodkowych i blokowych oraz do jednowarstwowych lub krzyżowo laminowanych paneli. Od partii komisowych po standardowe rozmiary o dużej objętości, zawsze wysoce elastyczne i wydajne. Zoptymalizowany pod kątem wydajności i z różnymi poziomami automatyzacji, aż do w pełni zautomatyzowanej prasy do zakrzywionych belek.

Lite drewno konstrukcyjne KVH, zwane również KVH® lub litym drewnem konstrukcyjnym, jest drewnem uszlachetnionym o specjalnych cechach jakościowych, na przykład dokładności wymiarowej podczas użytkowania. Dlatego bardzo dobrze nadaje się do nowoczesnych konstrukcji z drewna. Przyjazne dla środowiska przetwarzanie KVH® jest dla Merkle Holz równie ważne, jak utrzymanie wysokich standardów produkcji.

Główne cechy drewna konstrukcyjnego KVH

– Materiał: Świerk / Jodła

– Klasa C24 zgodnie z EN 15497

– Powierzchnia wygładzona i fazowana

– 15-18% wilgotności drewna

– Dokładność wymiarowa zgodnie z DIN EN 336

– KVH-Si (dla widocznych struktur)

Przykłady użycia drewna konstrukcyjnego KVH:

 • konstrukcje szkieletowe,
 • budynki niskoenergetyczne
 • konstrukcje ekologiczne
 • dach i sufit
 • konstrukcje
 • pergole i nie tylko

Stosowane drewna konstrukcyjnego w:

 • budynkach szkieletowych
 • Konstrukcje słupowo-belkowe
 • Konstrukcje szkieletowe
 • Konstrukcje dachowe

Rozróżnia się drewno lite konstrukcyjne do montażu widocznego (KVH Si) i drewno do montażu niewidocznego (KVH NSi). W przypadku tych pierwszych wymagania dotyczące jakości powierzchni optycznej są jeszcze wyższe.

Podwyższone wymagania w porównaniu do zwykłego drewna konstrukcyjnego dotyczą w szczególności następujących kryteriów:

 1. Wilgotność drewna : KVH jest dostarczany z określoną wilgotnością drewna ω = 15 ± 3%. Ponieważ ta wilgotność jest zbliżona do oczekiwanej wilgotności równowagowej w stanie zainstalowanym , prawdopodobieństwo kolejnych odkształceń jest zminimalizowane. (DIN 4074 dopuszcza wilgotność drewna ω = maks. 20% dla standardowego drewna konstrukcyjnego o jakości S10TS. W praktyce jednak często jest ona przekraczana ze względu na brak kontroli jakości podczas dostawy drewna.)
 2. Rodzaj nacięcia: Tworzenie pęknięć skurczowych ogranicza się za pomocą nacięć sercowych, w razie potrzeby także bezsercowych . Nacięcie z przecięciem serca to cięcie przez rdzeń drewna, przy nacięciu bez serca rdzeń jest nawet wycinany. [1]
 3. Jakość powierzchni : strugana i fazowana (KVH Si) lub równa i fazowana (KVH NSi). (DIN 4074: zgrubnie cięte)

Drewno konstrukcyjne KVH może być dostarczone w dłuższych długościach niż zwykłe drewno konstrukcyjne, ponieważ można go przedłużyć za pomocą połączeń na miniwczepy . Dopuszczonymi gatunkami drewna dla KVH są świerk , jodła , sosna , modrzew i daglezja .