Budowa domu – jak się za to zabrać?

Marzy Wam się własny dom? Rozważacie budowę domu? Nie wiecie, jak się za to zabrać? W takim razie poniższy tekst jest dla Was! Podpowiadamy w nim, jak zabrać się za budowę domu.

Pierwsze kroki w budowie domu – budowa domu pod klucz śląskie

Dla wielu z nas budowa domów to spełnienie marzeń. Zanim uda nam się zamieszkać w swoim własnym domu, czeka nas nie lada wyzwanie, ponieważ budowa domu to bardzo czasochłonne zajęcie. Jakie dokładnie kroki powinniśmy podjąć, gdy zdecydujemy się na budowę domu? Od czego zacząć? Na pewno musimy mieć działkę, więc jeden problem odchodzi, gdy już dysponujemy placem pod budowę. W przypadkach, gdzie działki jeszcze nie mamy, musimy ją po prostu nabyć. Dobrą praktyką jest ustalenie budżetu, jaki planujemy przeznaczyć na budowę domu. Dzięki temu unikniemy problemów finansowych, jak również rozczarowania, gdy okaże się, że nie stać nas na kontynuowanie budowy wymarzonego domu. Dlatego dobrze jest wcześniej się przygotować. Ustalić, czy stać nas na pokrycie budowy domu, a jeśli nie, to warto wcześniej wystąpić o kredyt, by mieć potrzebne środki. Dzięki temu wszystko będzie przebiegać sprawnie, a my bez problemu rozpoczniemy budowę domu.

Budowa domu – przygotowania formalne

Mając działkę oraz środki na budowę domu, powinniśmy zabrać się za załatwienie wszystkich formalności. Jest to bardzo istotny etap, bez którego żadna budowa nie może się rozpocząć. Oznacza to, że musimy zgromadzić wszystkie potrzebne dokumenty, pozwolenia oraz zgody, jak również określić specyfikację naszego domu. Poza tym musimy również kupić projekt budowlany, na podstawie którego zostanie wybudowany nasz dom. Oczywiście możemy też zdecydować się na indywidualny projekt budowlany, zwłaszcza jeśli ma to być dom z naszych marzeń.

Wybieramy ekipę budowlaną

Otrzymanie pozwolenia na budowę to zielone światło do rozpoczęcia prac. Zwykle po złożeniu wniosku na odpowiedź czeka się do 65 dni od daty złożenia dokumentów. W tym czasie możemy rozejrzeć się za odpowiednią ekipą, która podejmie się budowy naszego domu. Wybór oczywiście nie może być przypadkowy. Budowa domu to poważne przedsięwzięcie, więc powinien tym się zająć ktoś o bogatym doświadczeniu. Całe szczęście na rynku działają wyspecjalizowane firmy, które chętnie zajmą się budową naszego domu. Jedyne, co trzeba zrobić, to wybrać dla siebie jedną z nich. Jeśli będziemy mieli trudności w ustaleniu, która ekipa budowlana jest godna zaufania, zawsze możemy sprawdzić, co o niej mówią inni klienci. W tym celu warto zajrzeć do Internetu, w szczególności mowa tutaj o mediach społecznościowych, forach tematycznych oraz portalach branżowych. Wystarczy nam kilka opinii, by dowiedzieć się czegoś więcej i wyrobić własne zdanie o danej ekipie budowlanej.

Oczywiście wybór ekipy budowlanej nie oznacza, że już możemy zabrać się za budowę swojego domu. Dopiero gdy otrzymamy pozwolenie, możemy zabrać się za załatwianie dalszych formalności. Oznacza to, że jeszcze czeka nas spotkanie z geodetą, który wytyczy dokładną lokalizację naszego domu. Co ważne, bez niego również ekipa budowlana nie zabierze się za pracę.